У «Нафтогазі» допустили зниження оптових цін на газ

Тобто за періоди, коли країна платила за газ за ціною, вищою за європейську.

Про це заявив комерційний директор «Нафтогазу» Юрій Вітренко в інтерв'ю ЛІГА.net.

«Зараз ціна залежить від вартості імпортного газу, який „Нафтогаз“ та інші імпортери купують на європейському ринку».

За його словами, «Нафтогаз» і «Газпром» повинні спробувати домовитися про те, як у межах цих принципів положення «бери або плати» може працювати до кінця дії контракту. Тому трибунал прописав принципи, згідно з якими ця вимога була б розумною і не зайвою.

Сторони нині судяться в Стокгольмському арбітражі.

«Тоді ми та інші учасники ринку зможемо робити віртуальний реверс, використовувати такий інструмент, як свопи: отримуючи газ в Україні, міняти цей обсяг на газ, скажімо, в Німеччині». І ми просили європейську ціну мінус вартість транспортування.

«Але для цього необхідно виграти і наш транзитний позов», — заявив Вітренко.

Внаслідок скасування Стокгольмським арбітражем принципу «бери або плати» в договорі «Нафтогазу» з «Газпромом», Україні належить компенсація переплати за газ, відібраний у IV кварталі 2014-го і в 2015 році, тобто за періоди, коли країна платила за газ за ціною, вищою від європейської. Згідно з рішенням суду, ціна на російський газ для України має бути переглянута з 2014 року. «Про нафту потрібно забути, буде прив’язка тільки до європейського газового ринку», — зазначив Вітренко.

«Прочитавши рішення арбітражу, ми розповіли про те, що вимоги „Газпрому“ про плату за невибрані обсяги ($34,5 млрд плюс близько $10 млрд відсотків. — ред.) були відхилені судом в повному обсязі». Цю вимогу було задоволено з квітня 2014 року.

Він переконує, що в Росії вже не буде важелів для шантажування України в газовому питанні.

  • Аптекар Артур Михайлович